top of page

Co to jest wełna merynosowa?

Co to jest wełna merynosowa i jak powstaje?


Australijska wełna z merynosów jest najlepszą i najdelikatniejszą wełną na świecie. Jej zalety są tak duże, że żadne inne włókno - naturalne lub sztuczne - nie może się z nią równać.


Australia produkuje również inne rodzaje wełny, które są odpowiednie do wyrobu takich produktów jak wełniana pościel czy tekstylia do wyposażenia wnętrz, ale to wełna z merynosów jest najbardziej odpowiednia do produkcji odzieży luksusowej i wysokiej jakości odzieży sportowej.


Projektanci mody uwielbiają to wyjątkowe włókno ze względu na jego jakość i wszechstronność — nic innego nie przypomina wełny z merynosów, nie wygląda jak wełna z merynosów ani nie nosi się jak wełna z merynosów.


Wełna z merynosów to naturalne włókno pochodzące z owiec merynosów hodowanych całorocznie na farmach w całej Australii


Jak powstaje wełna Merino?


Australijscy hodowcy wełny produkują najlepszą na świecie wełnę z owiec merynosów, stosując zrównoważone praktyki rolnicze. W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, które są wytwarzane przemysłowo z nieodnawialnych paliw kopalnych, wełna merynosów jest naturalnym włóknem pochodzacym z owiec merynosów, które do życia potrzebują mieszanki naturalnych składników: słońca, wody, świeżego powietrza i trawy. Co roku owce te produkują nowe runo, dzięki czemu wełna jest włóknem całkowicie odnawialnym.


Wełna, prawdopodobnie najstarsze znane włókno zwierzęce, składa się z naturalnego białka zwanego keratyną (tego samego białka, które występuje we włosach ludzkich), niewielkiej ilości wapnia, sodu i tłuszczu. Powierzchnia każdego włókna pokryta jest łuskami, które są ważne przy wytwarzaniu filców i tradycyjnych tkanin wełnianych.Różne rodzaje wełny


Nie każda wełna jest taka sama. Niektóre rodzaje wełny są bardziej miękkie niż kaszmir, podczas gdy inne są twardsze i bardziej sprężyste, dzięki czemu nadają się na dywany i pościele. Wełnę można podzielić na trzy główne kategorie, w oparciu o mikron (średnicę) każdego włókna. Jeden mikron to jedna milionowa metra, a długość włókna podawana jest w milimetrach – to główne miary, które decydują o jakości i zastosowaniu wełny.


Cieńka: Wełna o najdrobniejszych mikronach pochodzi z owiec merynosów i jest używana do produkcji wysokiej jakości, miękkich w dotyku tkanin i przędz dziewiarskich. Cienka wełna jest wysoko ceniona przez wiodące światowe domy mody i jest bohaterem wielu projektów kolaboracyjnych Woolmark.


Średnia: Średnia wełna mikronowa może być produkowana z jednego rodzaju merynosów lub przez krzyżowanie jednej rasy z drugą. Średnie wełny są używane w różnych tkanych ubraniach, przędzach dziewiarskich i meblach.


Szeroka: Wiele różnych ras owiec produkuje wełnę o szerszym przekroju. Często rasy te są znane jako rasy o podwójnym przeznaczeniu, ponieważ są hodowane zarówno na mięso i na wełnę. Szeroka wełna jest przydatna w produktach takich jak dywany ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość


Średni mikron ludzkiego włosa wynosi od 50 do 100 mikronów. Wełna merynosowa ma na ogół mniej niż 22 mikrony, co pokazuje, jak miękkie jest to włókno.Włókna naturalne kontra włókna syntetyczne:


Włókna naturalne są wytwarzane przez zwierzęta (wełna) i rośliny (bawełna) jako materiały włókniste, z których można uzyskać przędzę. Właściwości włókien naturalnych cechują się tym, że:

  • są przyjazne dla środowiska;

  • są wytwarzane przez żywy organizm; oraz

  • rosną spontanicznie, bez potrzeby interwencji człowieka.

Włókna syntetyczne pochodzą z paliw kopalnych/olejów na bazie ropy naftowej.Porównanie typowych włókien odzieżowych.


Wełna – obok alpaki i kaszmiru – ma unikalną strukturę łusek, z różnymi wzorami w zależności od zwierzęcia, z którego pochodzi. Włókna celulozowe – bawełna, jedwab i len – oraz włókna syntetyczne, takie jak poliester, nie mają tych unikalnych łusek. Te łuski są ważne dla ochrony, filcowania i obsługi gotowych produktów, takich jak odzież. Zapewniają również naturalną wodoodporną powierzchnię.


Wełna merynosowa kontra kaszmir:


  • Wełna merynosowa pochodzi od owiec merynosów – rasy owiec, która oferuje najlepszą wełnę na luksusową odzież i techniczną odzież sportową.

  • Kaszmir pochodzi z sierści kóz.

  • Lata innowacyjnej hodowli sprawiły, że niektóre ultracienkie wełny merynosów są naturalnie jeszcze delikatniejsze niż kaszmir.

  • Najlepsza na świecie wełna z merynosów pochodzi z Australii, która dostarcza 81% najdelikatniejszej wełny na świecie, od hodowców wełny, którzy stosują zrównoważone praktyki rolnicze.

  • Kaszmir pochodzi przede wszystkim z Mongolii i Chin.

  • Jedna owca dostarcza około 4,5 kilograma wełnianego runa, podczas gdy jedna koza dostarcza tylko 0,2-0,3 kilograma włókien kaszmirowego puchu.

  • Wełna merynosowa jest łatwiejsza w pielęgnacji, a wiele wełnianych ubrań można prać w pralce.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie