top of page
  • Zdjęcie autoraWoolona

Wełna, Dar Natury

Wełna, podobnie jak ludzki włos, jest produktem naturalnym, wytwarzanym naturalnie w celu ochrony przed warunkami klimatycznymi. Wełna składa się ze specjalnego białka zwanego keratyną. Keratyna, która jest bardzo trwała, pełni funkcję bariery przed środowiskiem i tym samym chroni owce przed upałem, chłodem, słońcem, wiatrem i deszczem. Dzięki wełnie owce mogą żyć w każdych warunkach, np. w temperaturach od minus 40 stopni Celsjusza w Mongolii do 40 stopni Celsjusza w Australii.

Próba wełny jest klasyfikowana poprzez pomiar średnicy włókna w mikronach i określenie średniej średnicy wełny w runie lub partii wełny. Mikron to miara podana do jednej tysięcznej milimetra. Włókna wełniane mogą mieć średnicę w zakresie od mniej niż 12 mikronów do ponad 50 mikronów; Włókna wełny merynosów znajdują się na najcieńszym końcu skali, zwykle w zakresie od 12 do 21 mikronów. Ponieważ włókno wełny merynosów jest tak cienkie, każda owca merynosów ma około 100 milionów włókien rosnących w tempie 0,3 milimetra dziennie.


Wełna, która przepuszcza powietrze i wilgoć w obu kierunkach, jest oddychająca.


Wełna ma naturalne właściwości antystatyczne i może pochłaniać ponad 30 procent pary wodnej, nie dając uczucia wilgoci. Minimalizuje również gromadzenie się się elektryczności statycznej, która może powodować przyklejanie się odzieży do ciała.


Wełna posiada doskonałe właściwości izolacyjne. Podobnie jak wełna na owcy, ubrania z wełny chronią przed zimnem, upałem, wiatrem i deszczem. Wynika to ze zdolności wełny do zatrzymywania dużej ilości powietrza między włóknami. Działa ona jak bufor lub tarcza ochronna między człowiekiem a środowiskiem zewnętrznym. Tworząc mikroklimat, wełna samoregulujące się termicznie - zapewnia chłód, gdy jest gorąco i ciepło, gdy jest zimno.


W przeciwieństwie do wielu włókien syntetycznych, wełna nie jest łatwopalna.


Wełna, która posiada naturalne właściwości rozciągające, szybko się regeneruje. Dzieje się tak dlatego, że włókna wełniane nie są proste, a każde z nich ma naturalną falistość znaną jako karbowanie.Wełna Merino: Naturalna Wydajność


Najbardziej zaawansowane technicznie i oryginalne włókno na świecie pochodzi z natury. Żadne inne włókno nie może dorównać zaletom wełny Merino: oddychającej, odprowadzającej wilgoć i odpornej na zapachy.Wełna Merynosowa: Naturalna Ochrona


Żołnierze, strażacy i policja od dawna polegają na wełnianych mundurach ze względu na naturalne właściwości ognioodporne włókna. Również ci, którzy pracują w zawodach wysokiego ryzyka – astronauci, zespoły poszukiwawczo-ratownicze, a nawet kierowcy Formuły 1 – doceniają korzyści płynące z noszenia wełny merynosów, ponieważ chroni ich ciałą wystawione na działanie płomieni. Tkaniny wełniane mają najwyższą ognioodporność spośród wszystkich innych tkanin nieprzetworzonychi. Wełna jest mniej podatna na zapalenie,,nie topi się ani nie kapie, a także samoistnie gaśnie.Wełna Merynosowa: Naturalnie Odżywcza


Wybór ubranek dla dzieci, które są zarówno bezpieczne, jak i odporne, to ważne czynniki, jeśli chodzi o ubieranie naszych najcenniejszych nowych Australijczyków. Wybór zrównoważonego włókna, takiego jak wełna merynosowa, jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie dziecku komfortu i przytulności. Tworząc bardziej stabilny mikroklimat na skórze, ubranka dla niemowląt wykonane z wełny merynosowej pomogą utrzymać i regulować temperaturę ich ciała. Jej wysoka oddychalność i właściwości pochłaniania wilgoci zapewnią dziecku komfort i zapobiegną przegrzaniu, jednocześnie zapewnią mu ciepło.


38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page